Pontus Tidemand gasar vidare mot en ny topplacering i Rally-SM

Efter att ha vunnit klassen i två av tre deltävlingar i årets Rally-SM och samlat på sig en totalseger så gasar Pontus Tidemand vidare mot en ny topplacering i helgens Snapphanerally i Hässleholm. På tisdagen kördes ett test som inte gick riktigt som Pontus hade tänkt sig.

Efter att halva säsongen i Rally-SM har körts så leder Pontus Tidemand, 20 år från Charlottenberg, klassen för Otrimmade 4WD bilar. Närmast efter i sammandraget är Jimmy Joge från Motala som Pontus hade en dramatisk kamp med i förra deltävlingen.

”Ja det var lite svettigt i South Swedish Rally, vi var inte alls på hugget de första sträckorna i den tävlingen men fick upp farten och gick upp i ledning till slut. Tyvärr så räckte det inte ända fram utan vi förlorade totalsegern med 1,6 sekunder mot Joge efter tre dagars bilkörning”, berättar Pontus om South Swedish Rally.

För att komma bättre förberedda till helgens tävling så kördes det ett test under tisdagen med den Ford Fiesta S2000 som Pontus hyr av Henning Solberg med hjälp av talang-utvecklingsbolaget evenrally. Ett test som inte gick riktigt som Pontus ville.

”Jag lånade in Jonas Andersson som kartläsare på testet, som vanligtvis åker med Mads Östberg i VM annars, för att kunna få lite nyttig input på noter och körning. Vi hade bara hunnit köra någon mils test när vi fick problem med bilen. Vi lyckades laga det temporärt och kunde slutföra men det blev inget optimalt test. Vi fick trots allt köra ca fyra nyttiga testmil, speciellt för tempot, så jag är på hugget direkt på fredag” säger Pontus.

I kommande helgs tävling, som är Snapphanerallyt i Hässleholm, körs det två sträckor på asfalt på fredagen och sedan åtta sträckor på grus på lördagen.

”Jag går ut stenhårt för att både vinna klassen och ta totalsegern i tävlingen. Jag hoppas vi kan bjuda publiken på en sådan dramatik som vi gjorde i de senaste deltävlingarna då jag har haft sekundkamper både mot Jimmy Joge och Mats Jonsson om totalsegern” avslutar Pontus Tidemand.

Information Snapphanerallyt:

SM-ställning Otrimmat 4WD:

Pontus Tidemand 42p
Jimmy Joge 39p
Patrik Johansson 29p

 

Tidsschema Snapphanerallyt:

Fredag 12/8:

Start Torget Hässleholm 18.00
SS1 Garnisionen 18.12
SS2 Garnisionen 19.15

Lördag 13/8:

Start lördagens etapp 08.15
Start första sträckan på lördagen 08.43
Lunch uppehåll 11.55
Start första sträcka efter lunchuppehåll 13.53
Första bil i mål 16.00

 

Webradio: http://radiohlm.se/

Resultat: http://www.resultatservice.com/

Följ Pontus Tidemand på facebook: www.facebook.com/PontusTidemand