Övertygande seger för Tidemand i Rally Sørland

I helgen körde Pontus Tidemand Rally Sørland, som är den tredje deltävlingen i Norska Mästerskapet för att få träning inför kommande VM-tävlingar i en likvärdig bil. Förhållandena var tuffa, men trots det lyckades Pontus vara snabbaste tvåhjulsdrivna bil och ta en tredjeplats i totallistan.


Det var bitvis riktigt svåra förhållanden i Rally Sørland. Foto: Jonas Berg

Rally Sørland började med tre sträckor på fredagskvällen. Pontus och kartläsaren Ola Fløene deltog med stöd från EVEN Management i Team Tätabs Ford Fiesta R2, en bil som är likvärdig den som Pontus använder i Junior-VM.

Pontus kom igång bra från start och satte en andratid på första sträckan. Detta följes upp med två raka sträckvinster som placerade honom på en andraplats i klassen efter första dagens körning, trots att han hade fått ett tidstillägg på 30 sekunder innan tävlingens start.

Även lördagsmorgonen startade bra, då Pontus hade en andratid på dagens första sträcka, endast 0,5 sekunder efter sträckvinnaren.

– Jag har en bättre känsla i bilen idag än jag hade igår och kommer mer och mer in i det allteftersom så det känns bara bra. Vi är ju här först och främst för att få mil i kroppen så jag tar inga onödiga risker, sa Pontus efter morgonens första sträcka.

På följande sträcka kom den tredje sträckvinsten och med det övertog Pontus också ledningen. Trenden med sträckvinster höll i sig på ytterligare två sträckor, och på sträcka sju blev det inte bara sträckvinst i klassen, utan även i totalen. Då uppgick ledningen till 36 sekunder och det var dags att börja se till helheten och bibehålla rätt fokus.

Trots att Pontus slog av lite på tempot sista sträckorna, så blev det en fin avslutning med två andratider och en sträckvinst på rallyts sista sträcka. Segermarginalen slutade på dryga en minut och elva sekunder före tvåan Fredrik Åhlin.

– Vi är supernöjda med helgen! Vi har fått mycket bra träning i svåra förhållanden och gjort många framsteg med bland annat noterna, så det hade inte kunnat bli bättre, avslutar Pontus.

Nästa tävling för Pontus är South Swedish Rally, som är den tredje deltävlingen i 2013-års Rally-SM, om dryga två veckor.

2WD Sørland 2013

1 Pontus Tidemand Ford Fiesta R2

90:00.0

2 Fredrik Åhlin Ford Fiesta R2

+1:11.7

3 Petter Kristiansen Skoda Fabia R2

+1:18.0

4 Frank Tore Larsen Ford Fiesta R2

+1:22.9

5 Anders Kjær Renault Twingo R2

+1:28.1

 

Top 4 overall Rally Sørland 2013

1. Eyvind Brynildsen/Mara Andersson, KNA Varna, Mitsubishi Evo IX
2. Trond Sveinsvoll/Otto Øverstad, KNA Stavanger, Subaru Impreza Sti +0,27.1
3. Pontus Tidemand/Ola Fløene, NMK Hamar, Ford Fiesta R2 + 1,57.7
4. Sveinung Bieltvedt/Roger Eilertsen, NAF Øvre Østfold, Subaru Impreza Sti + 2,10.3